۱۰ واقعیت شگفت انگیز در مورد فناوری برش لیزری

در صنعت تولید ورق فلز، فناوری برش لیزری تاثیر چشم گیری از نظر سرعت و دقت برجا گذاشته است، اما آیا می‌دانستید این فناوری آینده‌نگر برای اولین بار بیش از ۱۰۰ سال پیش نظریه‌پردازی شده است؟ در این مقاله به ۱۰ حقیقت شگفت انگیز در مورد تاریخچه فناوری برش لیزری خواهیم پرداخت.

۱. رابطه بین انرژی و فرکانس تابش اولین بار توسط فیزیکدان ماکس پلانک در سال ۱۹۰۰ استنباط شد که گفت انرژی فقط می تواند به صورت تکه ای ساطع و جذب گردد

۲. ابتدا در سال ۱۹۰۵ این نظریه توسط کسی جز آلبرت انیشتین در مقاله ­ای با موضوع اثر فوتوالکتریک گسترش یافت. سپس در سال ۱۹۱۷ اینشتین نظریه خود را در مورد انتشار تحریک شده ارائه نمود، فرآیندی که لیزر را ممکن می­ ساخت.

۳. اگرچه در سال ۱۹۱۷ این تظریه کشف گردید اما با این حال، ۴۰ سال طول می­ کشد تا دانشمندان بتوانند نظریه انیشتین را در آزمایشگاه اثبات نمایند. این کار در سال ۱۹۵۴ توسط چارلز هارد تاونز با کمک هربرت جی، زیگر و جیمز پی گوردون انجام گردید.

حتما مطالعه کنید : مقایسه حکاکی شیمیایی (اچینگ) و حکاکی با استفاده از لیزر

۴. در اصل قدرت لیزر با “ژیلت” اندازه گیری می­ گردید که به تعداد تیغ هایی که یک پرتو لیزر می تواند از آن برش دهد، اشاره دارد. امروزه قوی ترین لیزر به اندازه یک بمب هیدروژنی قدرتمند می­ باشد.

لیزر مخفف عبارت Light Amplification By Stimulated Emission of Radiation است.

۵. لیزر مخفف عبارت Light Amplification By Stimulated Emission of Radiation است. این اصطلاح توسط گوردون گولد در سال ۱۹۵۹ ابداع گردید.

۶. فناوری لیزر روبی برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ در زمینه برش برای سوراخ کردن قالب های الماس استفاده گردید.

۷. در سال ۱۹۶۳ کومار پاتل اولین لیزر دی اکسید کربن را که از لیزر یاقوتی که قبلاً استفاده می­ گردید، قدرتمندتر و ارزان تر بود را ساخت. لیزر CO2 اولین لیزری بود که برای برش فلز در سال ۱۹۶۷ در کنار برش جت اکسیژن برای برش ورق فولادی به ضخامت ۱ میلی متر  استفاده گردید.

۸. شرکت Being اولین شرکتی بود که در سال ۱۹۷۰ از فناوری برش لیزری در زمینه تولید استفاده نمود، فناوری برش لیزر چند پرتو را اختراع و از آن برای برش مواد “سخت” مانند تیتانیوم استفاده کرد.

۹.برش لیزری سه بعدی در سال ۱۹۷۹ پیشگام شد و از سیستم چرخش ۵ محوری استفاده نمود.

۱۰.برش لیزری به دلیل دقت خود مشهور است و در واقع اندازه‌گیری لیزری تا کمی بیش از یک نانومتر (یک میلیاردم متر) دقیق می­ باشد.

منبع : سایت acra

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *