CNC چیست؟

CNC چیست؟ اصطلاح “CNC” مخفف Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی رایانه ­ای می  باشد و فرایندی است که برای کنترل بسیاری از ابزارهای ماشین کاری سنتی و همچنین ماشین­ های تولید جدیدتر مانند چاپگرهای سه بعدی استفاده می­ شود. اولین ابزارهای ماشین کاری، مانند آسیاب­ ها و تراش  ها، با چرخش و حرکت اهرم ها به صورت دستی و به صورت دوره ­ای کنترل می­ شدند.

در مقابل، در فرایند CNC، حرکات، اقدامات و دستورات با استفاده از رایانه به طور خودکار به دستگاه CNC انتقال داده می­ شود. علاوه بر اتوماسیون، CNC امکان ساخت قطعات پیچیده را از طریق کنترل دقیق ابزارها فراهم می­ نماید. بنابراین، CNC را می ­توان در دستگاه ­های مختلفی اعمال نمود و مستقل از عملکرد دستگاه برش، چاپ یا چیز دیگری می ­باشد.

مقایسه CNC با فرز CNC

همانطور که در خدمات فرزکاری CNC بررسی شد ، افراد غالباً  به طور متداول از اصطلاح CNC برای انواع ماشین­ های CNC مانند ماشین­ های فرز CNC استفاده می­ کنند، اما این دو اصطلاح در واقع معنای متفاوتی دارند، کلمه “CNC” دامنه بسیار گسترده ­تری دارد که تقریباً شامل انواع مختلف دستگاه ­های خودکار از جمله چاپگرهای سه بعدی می­ شود.

انواع ماشین­ آلات قابل کنترل توسط CNC

بنابراین چه نوع ماشین­ هایی توسط CNC قابل کنترل هستند؟ می ­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • آسیاب
  • تراش
  • روترها
  • برش پلاسما
  • برش واترجت
  • دستگاه_های تخلیه برقی
  • انواع جوش لیزر مانند Nd:YAG, Fiber, Wobble

علاوه بر این ابزارها، ماشین­ های جدید مانند پرینترهای سه بعدی و روبات­ های ساخت و مونتاژ نیز از این فناوری استفاده می­ کنند.

 

زبان ماشین CNC چیست؟

رایج­ ترین زبان برنامه­ نویسی کنترل ماشین G-code نامیده می شود. این زبان برنامه­ نویسی است که در آن دستورالعمل های دستگاه نوشته شده است. هر کسی می­تواند یک G-code را به صورت دستی تایپ نماید، اما در حال حاضر برنامه­ هایی نوشته شده مانند Power Mill که می­ توان بوسیله آنها با استفاده از کامپیوتر G-code را گرفته و به صورت خودکار حرکت ابزارها را به دستگاه داده و محصول نهایی را تولید نمود.

واقعیت جالب: شما حتی می­ توانید قبل از شروع کار با استفاده از یک شبیه ساز G، برنامه­ های G-code ایجاد شده خود را به طور خودکار ببینید و در صورت وجود خطا آن را اصلاح نمایید.

CNC دردنیای مدرن

و اما فناوری CNC چیست ؟ فناوری CNC برای کنترل بسیاری از ماشین ­هایی که سال­ ها در ماشین کاری سنتی از آنها استفاده کرده­ ایم و همچنین ماشین­ های جدیدتر مانند چاپگرهای سه بعدی و لیزرها استفاده می­ شود. این یک فناوری است که برای آینده تولید و اتوماسیون بسیار مهم می­ باشد. CNC برای دنیای مدرن بسیار مهم است زیرا این امکان را می­ دهد تا طراحی­ های دیجیتالی در انواع شکل­ ها و مواد ساخته شود. به تعبیری، CNC در حال ساخت جهان است.

منبع : سایت all3dp

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *