۵ واقعیت جالب در مورد تکنولوژی برش لیزری

آیا می دانید ۵ واقعیت جالب در مورد تکنولوژی برش لیزری چیست ؟روشی که شرکت­ های تولیدی، مواد خام را به محصولات نهایی تبدیل می ­نمایند در حال تغییر است. امروزه برخی از شرکت­ ها به جای برش قطعات مختلف با ابزار تیز از لیزر استفاده می­ کنند. این برش که به عنوان تکنولوژی برش لیزری شناخته می­ شود، شامل استفاده از لیزر پرقدرت برای برش یک یا چند سوراخ در قطعه کار است. گرمای لیزر از طریق اپتیک تقویت و هدایت می­ گردد و گرما را به ناحیه قطعه کار که نیاز به برش دارد هدایت می­ نماید. در ادامه به پنج واقعیت جالب در مورد تکنولوژی برش لیزری اشاره خواهیم نمود.

  1. بیش از نیم قرن گذشته است:

اگرچه به نظر می­ رسد فرآیند برش یک پدیده مدرن است، اما خدمات برش لیزری در واقع بیش از نیم قرن است که وجود دارد. در اواسط دهه ۱۹۶۰، محققان مرکز تحقیقات مهندسی برق غربی اولین دستگاه برش لیزری جهان را تولید کردند که برای برش سوراخ الماس استفاده می­ گردید.

  1. برخی از دستگاه ­های برش لیزری می­ توانند جوشکاری را هم انجام دهند:

بسته به نوع دستگاه برش لیزری ممکن است بتواند فرآیندهای جوشکاری را نیز انجام دهد. سه نوع دستگاه برش لیزری وجود دارد: CO2، Nd و Nd:YAG. از این سه نوع، CO2 و Nd:YAG هر دو قادر به انجام فرآیندهای جوشکاری هستند. تنها نوع دستگاه برش لیزری که نمی­ تواند فرآیندهای جوشکاری را انجام دهد Nd می­ باشد. با توجه به این گفته، دستگاه ­های برش لیزر Nd برای کاربردهایی که نیاز به تکرار کم یا بدون تکرار است، ایده آل هستند.

3.	لنزهای نوری لیزری  فقط 0.001 اینچ فوکوس می کنند

  1. لنزهای نوری لیزر فقط ۰.۰۰۱ اینچ فوکوس می­ کنند:

لنزهای نوری مورد استفاده در دستگاه ­های برش لیزری نقش مهمی در  فرآیند برش با تکنولوژی بالا دارند. آنها می‌توانند لیزر پرقدرت را در ناحیه‌ای بر روی قطعه کار با قطر فقط ۰.۰۰۱ اینچ متمرکز کنند. تمام گرمای تولید شده توسط لیزر در این ناحیه کوچک متمرکز می ­شود و امکان برش­ های با دقت بالا را فراهم می ­نماید.

  1. لیزر به مقدار قابل توجهی از قدرت نیاز دارد:

جای تعجب نیست که برش لیزری به قدرت قابل توجهی نیاز دارد. طبق ویکی‌پدیا، رتبه‌بندی کارایی دستگاه‌های برش لیزری تجاری تنها ۵ تا ۴۵ درصد است. با توجه به آنچه گفته شد، مقدار واقعی توان مصرفی برای برش لیزر بسته به نوع خاص دستگاه و همچنین تنظیمات خروجی که برای آن پیکربندی شده است متفاوت است. با این حال، در مقایسه با سایر فرآیندهای برش، برش لیزری به مقدار قابل توجهی قدرت نیاز دارد.

  1. در برخی از فرآیندهای برش لیزری از گاز استفاده می­ گردد:

ذوب و دمیدن نوع خاصی از فرآیند برش لیزری است که شامل استفاده از گاز است. همانطور که لیزر قطعه کار را گرم می­ کند، گاز تحت فشار در سراسر سطح می­دمد تا فرآیند برش را تسهیل کند. ذوب و دمیدن معمولاً برای برش سوراخ در قطعه کار فلزی از جمله فولاد، آلومینیوم، آهن و تیتانیوم استفاده می ­گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *