تاثیر سختی فولاد در برش و جوش لیزری

سختی فولاد در برش و جوش لیزری چه تاثیری دارد ؟ سختی فولاد ویژگی­ های فولاد را توصیف می­ کند و آن را قادر می ­سازد تا در برابر تغییر شکل، تورفتگی ، نفوذ و خراش مقاومت نماید. در مهندسی، سختی فولاد بسیار مهم می­ باشد زیرا مقاومت ذاتی سطح در برابر اصطکاک یا فرسایش توسط روغن، بخار و آب به طور معمول با سختی نسبی فولاد افزایش می ­یابد. هرچه سختی فولاد بیشتر باشد، سطح آن مقاومت بیشتری خواهد داشت و این امر در عملیات سطحی مانند برش، ماشین کاری و همچنین جوشکاری مشکل ایجاد خواهد نمود.

با توجه به مطالب بالا در مورد سختی فولاد در برش و جوش لیزری به این نتیجه رسیدیم که بیشتر فولادها بنابر استفاده آنها در قطعات مختلف نیاز به سختی دارند اما سخت شدن آنها علاوه بر مزایایی که اشاره کردیم دارای معایبی هم می­ باشد از جمله مهم ترین معایب آنها عدم جوش ­پذیری می­ باشد و این امر سبب بروز مشکلاته دیگری می­ گردد برای مثال پره­ های غلتک زیر بر اثر بی­ دقتی شکسته شده و نیاز به ترمیم دارد اما بر روی آن سخت­ کاری صورت گرفته است و اگر بخواهیم با استفاده از روش­ های سنتی مانند جوش Tig , Mig آنها را ترمیم نماییم غیرقابل انجام می ­باشد.

همانطور که در پروژه ترمیم غلتک مارپیچ (SPIRALS) فرش با استفاده از جوش لیزر ND:YAG گفته شد، با توجه به پیشرفت روز افزون علم، راه­ های جایگزینی برای جوشکاری فولادهای سخت شده پیدا شده است که در هنگام جوشکاری ، خواص و شکل ظاهری فولاد حفظ گردد و یکی از این راه­ ها استفاده از جوش لیزر می ­باشد. ما در اینجا با تغییر پارامترهایی از جمله توان و فرکانس جوش لیزر ND:Yag توانسته­ ایم به راحتی فولاد سخت شده را جوش دهیم و این امر سبب صرفه­ جویی در هزینه و وقت گردیده است زیرا ساخت دوباره پره ­ها نیازمند هزینه و زمان بالایی می­ باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *