۳ روش جوشکاری ورق فلز، به کدام نیاز دارید؟

در این مقاله به بررسی روش های جوشکاری ورق فلز پرداخته خواهد شد، فکر میکنید شما به کدام یک نیاز دارید؟ روش­ های مختلفی برای جوشکاری ورق وجود دارد، اما سه روش اصلی مورد بحث عبارتند از MIG (گاز بی اثر فلزی مانند)، TIG (گاز بی اثر تنگستن) و جوشکاری لیزری. روش­ های استفاده شده به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

۱.بررسی جوشکاری ورق فلز با جوش MIG

روند جوشکاری MIG:

جوشکاری MIG، همچنین به عنوان جوشکاری قوس فلزی گاز (GMAW) شناخته می­ شود، یک فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی است که از الکترود سیم جامد پیوسته استفاده می ­کند. تغذیه آن از طریق یک تفنگ جوشکاری صورت می­ گیرد که نوک تماس آن به صورت الکتریکی شارژ می ­شود و گرمای کافی برای ذوب سیم و ایجاد استخر جوش یا گودال جوش ایجاد می­ کند که به دو قطعه متصل می­ شود. این استخر توسط یک گاز محافظ در برابر آلودگی­ های محیطی، که می­ تواند باعث نقص شود، محافظت می­ گردد. در جوشکاری MIG به دلیل پاششی که هنگام جوشکاری ایجاد می­ شود برای پروژه­ هایی که ظاهر جوش کمترین اهمیت را دارا می­ باشد، بهترین گزینه است.

سرعت جوش MIG:

 سرعت جوش دستی بسته به اندازه و محل جوش در محدوده ۳۰ اینچ در دقیقه است. برای افزایش توان تولید می­ توان از جوشکاری رباتیک استفاده کرد.

ملاحظات مادی جوش MIG:

فولادهای کربنی (پوشش داده شده و بدون پوشش): جوشکاری MIG به دلیل سرعت نسبت به جوشکاری TIG برای فولاد کربنی ارجح است. همچنین برای اتصال قطعاتی که از نزدیک با یکدیگر هم خوانی ندارند، استفاده می­ شود.

ورق فولاد ضد زنگ: ورق فولاد ضد زنگ مشابه فولاد کربنی است اما به طور کلی از جوشکاری Pulse MIG برای کاهش پراکندگی استفاده می­ کند. با جوش Pulse MIG هیچ ارتباطی بین الکترود و استخر وجود ندارد. پالس­ های جریان یا متناوب، بین یک سطح بالا و پایین هستند و با هر پالس یک قطره فلز مذاب از الکترود به استخر اضافه می­ شود.

ورق آلومینیوم: آلومینیوم نیز مشابه استیل کربن است. از دستگاه MIG پالس با گاز کمکی مخصوص برای ایجاد ظاهر جوش مانند TIG استفاده می ­شود. پاشش و گرد و غبار نگران کننده آلومینیوم است و معمولاً باید قبل از جوشکاری تمیز شود تا مقیاس سطح پاک شود.

۲. بررسی روش های جوشکاری ورق فلز با جوش TIG

روند جوشکاری TIG:

جوشکاری TIG، به عنوان جوشکاری قوس تنگستن گاز (GTAW) شناخته می­ شود و از آنجا که از الکترود تنگستن غیر قابل مصرف استفاده می­ شود با جوشکاری MIG متفاوت است. در نوک الکترود تنگستن با قطعه قوس الکتریکی ایجاد می­ گردد و گرما برای جوشکاری تولید می کند و از مواد پرکننده غالباً برای ایجاد و تقویت جوش استفاده می­ شود. مانند جوشکاری MIG، یک محافظ گاز نیز از گودال در برابر آلودگی ­ها محافظت می­ نماید.

سرعت جوش TIG:

سرعت TIG بر اساس اندازه سربند، استفاده از سیم پرکننده و غیره در محدوده ۷ تا ۱۵ اینچ در دقیقه است.

ملاحظات مادی جوش TIG:

فولادهای کربنی: جوشکاری TIG معمولاً به دلیل سرعت پایین­ تر نسبت به MIG برای فولادهای کربنی استفاده نمی­ گردد. با این حال، در مواردی که به دلیل اندازه تفنگ MIG دسترسی به جوش مشکل است ممکن است از TIG استفاده شود.

فولادهای ضد زنگ: از جوش TIG در مواردی که تمیزی ظاهر بسیار مهم است استفاده می­ گردد. هنگام جوشکاری فولاد ضد زنگ با استفاده ازTIG، باید حرارت و سرعت کنترل شود زیرا ضد زنگ در برابر گرم شدن ناهموار در معرض تابیده شدن قرار می­ گیرد. به طور کلی پس از جوشکاری می بایست منطقه مورد نظر مسواک بخورد تا با مواد مجاور مطابقت داشته باشد.

آلومینیوم: برای سال­ های زیادی از TIG به عنوان پیش فرض در هنگام کار با آلومینیوم استفاده می ­گردید. در مواد ضخیم ­تر، ممکن است یک چرخه پیش گرم برای اطمینان از نفوذ کامل جوش لازم باشد. سرعت­ جوش معمولاً به دلیل نیاز به افزودن فلز پرکننده به گودال جوش بسیار کندتر از MIG هستند.

می توانیم در پروژه بعدی همراه شما باشیم ، پروژه و طرح شما هر چه باشد ، تیم فنی ما با دانش و استفاده از بهترین تکنولوژی های روز دنیا ، بهترین خدمات جوش لیزر را برای شما انتخاب می کنند . برای شروع فقط کافی است با ما تماس بگیرید.

در این مقاله به بررسی روش های جوشکاری ورق فلز پرداختیم در مقاله بعدی نیز همراه ما باشید که به بررسی سومین روش جوشکاری ورق فلز بپردازیم.

منبع : سایت estesdm.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *