کاربرد فیلتر مش فولادی در صنایع نفت ،گاز و داروسازی چیست؟

کاربردهای توری یا مش استیل در فیلتراسیون چیست؟ فیلتر مش فولادی در صنایع نفت ،گاز و داروسازی کارایی بالایی دارد، فیلتر مش فولاد ضد زنگ در اصل مجموعه ­ای از طول­ های به هم پیوسته فولاد آلیاژی است که به شکل توری یا مانع ، جوش داده می ­شود. این نوع توری به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی شناخته شده است و به همین دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می­ گیرد.

فولاد به خودی خود قوی ترین خواص را ندارد، افزودن عنصر یا فلز دیگری است که استحکام و دوام آن را افزایش می ­دهد. انواع بی­ شماری از فولادهای ضد زنگ در بازار وجود دارد که عامل تمایز در بین همه آنها کیفیت آلیاژ و میزان کربن موجود در آن است.

دلایل استفاده از فیلتر مش فولادی ضد زنگ برای صنایع نفت ،گاز و داروسازی

برای اینکه بدانیم کاربردهای فیلتر مش فولادی در صنایع نفت ،گاز و داروسازی چیست ابتدا باید به چند سوال پاسخ دهیم .

چه زمانی فولاد به عنوان ضد زنگ طبقه بندی می شود؟

برای اینکه فولاد ضد زنگ در نظر گرفته شود، باید محدوده ای از حدود ۰.۰۳٪ تا بیشتر از ۱.۰۰٪ کربن و حداقل غلظت تقریباً ۱۱٪ کروم داشته باشد، این مخلوط کروم است که از خوردگی آهن جلوگیری می­ نماید. لایه کروم نه تنها به افزایش مقاومت در برابر زنگ زدگی کمک می ­کند، بلکه به خود ترمیم فلز در حضور اکسیژن نیز کمک می­ نماید.

حتما مطالعه کنید : تولید و جوش فیلتر توری و بسکت های دارویی

 

توری مش فولادی ضد زنگ چگونه ساخته می شود؟

توری مش فولاد ضد زنگ از دو روش جوشکاری و یا بافت تولید می ­گردند.

  • روش جوشکاری: در این روش توری مش در هر تقاطع با قرار دادن آن در دستگاه جوش به یک دیگر جوش داده می­ شود.
  • روش بافت: در این روش تارهای فولادی زنگ نزن در هر تقاطع روی دستگاه به هم بافته می شوند.

نکته اصلی در اینجا این است که، در حالی که روش جوشکاری اتصال دائمی بین رشته‌های فلزی ایجاد می‌کند، روش بافندگی به طور دائم سیم ­ها را به هم متصل نمی‌کند و باعث انعطاف‌پذیری و انعطاف‌پذیری بیشتر برای کار می‌گردد.

توری یا مش استیل سری ۳۰۰ در فیلتراسیون

بدیهی است که استفاده فراوان از فولاد ضد زنگ از ترکیبات تغییر یافته آن با فلزات دیگر ناشی می­ شود. دو نوع اصلی توری یا مش سیم فولادی ضد زنگ فولاد ضد زنگ ۳۱۶ و فولاد ضد زنگ ۳۰۴ هستند.

هر دو این گریدها را می توان در زیر فولادهای زنگ نزن آستنیتی طبقه بندی نمود، آنها دارای مقدار قابل توجهی کروم بالاتری نسبت به سایر انواع فولادهای زنگ نزن هستند، بنابراین آنها را در برابر خوردگی بسیار مقاوم می­ نماید. این نوع فولاد ضد زنگ (عمدتاً درجه ۳۰۴) به طور گسترده در تجهیزات آشپزخانه مانند ظروف آشپزی و کارد و چنگال استفاده می شود.

مقایسه توری مش فولادی ۳۱۶  با مش فولادی ۳۰۴

تفاوت ساده این دو در ترکیب آن با فلزات دیگر می ­باشد. توری استنلس استیل ۳۱۶ حاوی ۱۶ درصد کروم، ۲ درصد مولیبدن و ۱۰ درصد نیکل و مش استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است. افزودن مولیبدن در گرید ۳۱۶ آن را در برابر کلریدها مانند آب دریا مقاوم می­ نماید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *