جوشکاری فلز مس با استفاده از لیزر Wobble

در این مقاله به جوشکاری فلز مس با استفاده از لیزر Wobble می پردازیم چرا که جوشکاری لیزر به دلیل دقت و سرعت بالا کاربردهای زیادی در صنعت الکترونیک، خودرو، هواپیما و … دارد، همچنین می ­توان از مزایای جوشکاری لیزر به ایجاد فرایند کارآمد و پایدار اشاره نمود.

در جوشکاری لیزر سنتی، یک سرجوش ثابت با قدرت بالاتر و کیفیت پرتوی پایین­ تر انجام می­ گردد تا عرض جوش قابل قبول را ارائه دهد، زیرا پرتوهای تک حالت بیش از حد تیز هستند و منجر به پروفیل­ های جوش بسیار باریک می­ شوند. در مقابل جوش Wobble (یا جوشکاری نوسانی) جایی است که از لیزر با کیفیت پرتو بالا با هد اسکن گالوو برای نوسان سریع کانون استفاده می­ گردد. این روش جوشکاری کنترل پارامترهای جوشکاری مانند عرض و عمق نفوذ جوشکاری را بسیار آسان­تر می­ نماید که می­ تواند به یک فرآیند جوشکاری کارآمدتر منجر گردد.

جوشکاری فلز مس با لیزر Wobble

به طور معمول، به دلیل انعکاس پذیری نوری بالا و هدایت حرارتی، جوشکاری مس چالش برانگیز می­ باشد و این امر می ­تواند منجر به جوشکاری ناپایدار گردد که مستعد تشکیل پراکندگی است. بازتاب پذیری بالا به این معنی است که مواد نسبت زیادی از پرتوی لیزر را جذب نمی­ کنند که می ­تواند منجر به سطوح بالای بازتابش شود، و این امر به طور بالقوه باعث آسیب به سیستم تحویل پرتو و بی ثباتی لیزر می شود. با استفاده از روش جوشکاری فلز مس با لیزر Wobble (یا جوشکاری نوسانی) می­ توان این مسائل را کاهش داد.

حتما مطالعه کنید :مقایسه جوش لیزر wobble با جوش لیزر fiber

جوشکاری فلز مس با لیزر Wobble به صورت جوش لب به لب مس با مس با استفاده از لیزر Wobble (یا جوشکاری نوسانی) و گاز محافظ آرگون انجام می­ پذیرد. پرتو با استفاده از لیزر استاندارد با کیفیت گالوو به قطعه کار تحویل داده شد. در هنگام حرکت در امتداد مسیر جوش، پرتو به سرعت به صورت دایره ای حرکت می­ نماید، بنابراین جوشکاری به عرض دلخواه تولید می­ گردد ضخامت صفحه بالا ۱.۵ میلی ­متر می­  باشد که به صفحه پایین با ضخامت ۲.۵ میلی متر متصل می­ گردد. سرعت جوشکاری ۶۰ میلی­ متر بر ثانیه با اتصال قوی بدون پاشش حاصل می­ گردد. به همین ترتیب یک ورق مسی ۰.۳ میلی ­متر بر روی صفحه پایین ۲.۵ میلی متر جوش داده شده و سرعت جوشکاری ۲۰۰ میلی متر بر ثانیه بدست می ­آید. این نتیجه خوبی است زیرا جوشکاری با لیزر معمولی با چنین سرعتی در این سطح قدرت، پاشش زیادی ایجاد خواهد نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *