مقايسه جوش ليزر wobble با جوش ليزر fiber

در این مقاله سعی شده به مقايسه جوش ليزر wobble با جوش ليزر fiber پرداخته شود ، اما در ابتدا باید دید جوش ليزر wobble چیست؟ از جدید ترین فناوری های جوش لیزر می توان از جوش IPG لیزر Wobble که با نام جوش لیزر فایبر  هندسی نیز شناخته می شود نام برد همانطور که در خدمات جوش لیزر هندسی فایبر FIBER نیز بررسی شد از این جوش لیزر می توان جهت انواع جوش با حالت های دایره­ای (Circle)، خطی (Liner)، هشت (Eight) و بی­نهایت (Infinity) استفاده نمود.

 

مقایسه  جوشکاری معمولی (لیزر) و جوشکاری با جوش Wobble

در مقایسه با روش­ های جوشکاری معمولی (لیزر) ، جوشکاری با جوش IPG لیزر Wobble منجر به کیفیت برتر جوش می­ شود. همچنین جوش Wobble به استحکام جوش فلزات دارای بازتاب مانند آلومینیوم، مس و غیره که با انواع دیگر جوش­ ها سخت و یا غیرممکن است کمک می ­کند.

در شکل شماره (1) جوش گوشه ای بر روی آلومینیوم 6061 (ضخامت 1.5 میلی متر). در تصویر سمت چپ، کیفیت کلی جوش با چشم غیرمسلح و در تصویر سمت راست نزدیکی و پیوسته بودن جوش زیر میکروسکوپ نشان داده شده است.

مقایسه روش های جوشکاری معمولی (لیزر) و جوشکاری با جوش Wobble

شکل شماره 1: جوش گوشه ای بر روی آلومینیوم 6061 (ضخامت 1.5 میلی متر).

 

 

جوشکاری فلزات غیر همسان با جوش IPG لیزر Wobble

از دیگر موارد مقايسه جوش ليزر wobble با جوش ليزر fiber باید گفت ، هنگام جوشکاری فلزات غیر همسان با Wobble، با تنظیم پارامترهای لیزر Wobble می­ توان رفتار ذوب مواد مختلف را متعادل کرد. ذوب و جامد شدن لایه­ های بین فلز را می­ توان برای بهبود کیفیت جوش کنترل کرد.

در شکل شماره (2) لوله استنلس استیل 304  و لوله مسی بدون اکسیژن با استفاده از تابش دایره ای به یکدیگر جوش داده شده­ اند.

جوشکاری لیزری غیر همجنس لوله استنلس استیل 304 و لوله مسی بدون اکسیژن با استفاده از تابش دایره ای

شکل شماره (2)جوشکاری لوله استنلس استیل 304 و لوله مسی

در شکل شماره (3) ترکیبی از فلزات را در مقطع جوش نشان می ­دهد.

جوش انواع فلزات اعم از آهن، فولاد، مس و غیره، حتی فلزات غیر همسان بدون سوختگی و اکسید‌شدگی

شکل شماره (3)

همانطور که در ویدئویی که توسط جوش لیزر پالس تهیه شده مشاهده می کنید ، از آنجائي كه جنس اين قطعه ، ورق فولاد St52 مي باشد و ميزان گرما و سرعت جوشكارى در آن حائز اهميت است ، استفاده از جوش ليزر فايبر هندسى (wobble) گزينه مناسبى مى باشد زيرا به دليل سرعت بالا مى توان قطعه را حداكثر در ١٥ ثانيه جوش داد و گرماى زيادى به آن انتقال پيدا نخواهد كرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *