انتخاب بهترین متریال برای برش لیزری

یکی از رایج ترین سوالات در خدمات برش لیزری این است که انتخاب بهترین متریال برای برش لیزری چیست و چه متریال یا موادی را می توانیم با دستگاه برش لیزری ، برش بزنیم؟

از خدمات برش لیزری می توان برای چندین متریال استفاده نمود. معمولاً با استفاده از آنها می­ توان چوب، چرم، فلزات، کاغذ و مقوا، اکریلیک و حتی شیشه را برش داد. کار با برخی از این مواد نسبت به سایرین آسان‌تر است و هر کدام رویکرد و روش‌های خاص خود را برای دستیابی به بهترین نتایج نیاز دارند. این مهم است که قبل از خرید دستگاه خود در مورد موادی که می­ خواهید برش دهید و همچنین روش های مناسب برای برش تحقیق نمایید، زیرا برخی از ماشین ها با همه مواد کار نمی­ کنند.

مشاهده بیشتر

سه نوع عمده برش لیزری

سه نوع عمده برش لیزری کدامند ؟ بسته به ماده‌ای که برش می‌زنید، دمیدن گاز تحت فشار به داخل پوسته (شکاف در ماده ایجاد شده توسط برش) می‌تواند به کارایی کمک کند. سه مورد از متداول ترین رویکردها در این مورد به شرح زیر است:

  • برش واکنشی : که به آن برش شعله ­ای نیز گفته می شود، اکسیژن با فشار بالا به داخل پوسته دمیده می­ شود. این امر به راحتی فلز گرم شده را اکسید نموده و آن را به میزان قابل توجهی ضعیف ­تر می­ نماید. این واکنش همچنین گرمای بیشتری را فراهم و بازده انرژی لیزر را بهبود می بخشد. با این حال، ممکن است کیفیت برش را قربانی کنید زیرا ممکن است لبه ­های تازه مواد شما نیز اکسید گردد.
  • ذوب و دمیدن: که به آن برش همجوشی نیز گفته می شود، یک گاز بی اثر (معمولاً نیتروژن) مواد مذاب را به بیرون می ­دمد و قدرت مورد نیاز را به میزان قابل توجهی کاهش می­ دهد. این ماده ابتدا حرارت داده می­ شود تا به نقطه ذوب خود برسد، سپس گاز آن را خارج می کند. این امر برای مواد فلزی ضخیم تر بهترین است.
  • شیار شدن از راه دور: در یک فاصله کاری بزرگتر (یا فاصله از ماده)، یک پرتو لیزر با شدت بالا تا حدی مواد را تبخیر می­ کند (از بین می برد) و این امکان را می دهد که ورق­ های نازک بدون نیاز به گاز کمکی بریده شوند.

مشاهده بیشتر

نحوه کار برش لیزری

برای آشنایی با نحوه کار برش لیزری ابتدا باید بدانید برش لیزری چیست؟ همانطور که از نام آن پیداست، برش‌های لیزری از یک پرتو لیزر نازک و متمرکز برای ذوب، سوزاندن یا تبخیر برخی مواد استفاده می‌کنند و برش یا اچ مورد نیاز برای طرح‌ها، الگوها و شکل‌های دلخواه شما را ایجاد می‌نمایند.

از زمان اختراع خود در اوایل دهه ۱۹۶۰، برش لیزری جایگاه خود را در صنایعی مانند الکترونیک، پزشکی، هوافضا، خودروسازی و نیمه هادی ها پیدا کرده است. یکی از رایج ترین کاربردهای لیزر، برش فلز – اعم از تنگستن، فولاد، آلومینیوم، برنج یا نیکل – است زیرا لیزرها برش­ های تمیز و پرداخت­ های صافی را ارائه می دهند.

مشاهده بیشتر

سوالات متداول جوش لیزری

در این مقاله به برخی از سوالات متداولی که در جوش لیزری پیش می آید خواهیم پرداخت.

 

کدام نوع جوش لیزری برای اتصال قطعات فولادی ضد زنگ ایده آل است؟

هنگامی که صحبت از اتصال اجزای فولاد ضد زنگ به میان می آید، یکی از انواع ایده آل جوش لیزری معمولاً جوشکاری لیزری حالت جامد است، به ویژه با استفاده از لیزر Nd:YAG یا لیزر فیبر. هر دو لیزر Nd:YAG و فیبر قادر به ارائه سطوح توان و ویژگی های پرتو مورد نیاز برای جوشکاری موثر فولاد ضد زنگ هستند. انتخاب بین این دو ممکن است به الزامات خاصی مانند سطوح توان، سرعت جوشکاری یا درجه خاص فولاد ضد زنگ مورد استفاده بستگی داشته باشد. گریدهای فولاد ضد زنگ را می توان بر اساس خواص مواد به چهار گروه اصلی طبقه بندی کرد. هر درجه دارای ملاحظات و الزامات خاصی برای جوشکاری لیزر است. به عنوان مثال: فولادهای زنگ نزن آستنیتی برای جوشکاری لیزری پالسی و موج پیوسته (CW) مناسب هستند. فولادهای زنگ نزن دوبلکس معمولاً جوش پذیری خوبی از خود نشان می دهند، اما به دلیل تنوع مواد موجود، توصیه می شود برای اطمینان از نتایج رضایت بخش، آزمایش انجام گردد.

مشاهده بیشتر

سوالات متداول برش لیزری مس

سوالات متداول برش لیزری مس چیست ؟ در مقاله قبلی به بخشی از مهم ترین عوامل برش لیزری مس پرداخته شد در این قسمت نیز در ادامه مقاله  قبلی به چهار سوال مهم تولیدکنندگان در مورد برش لیزری مس خواهیم پرداخت.

مشاهده بیشتر

بررسی مهم ترین عوامل برش لیزری مس

بررسی مهم ترین عوامل برش لیزری مس; برش لیزری روشی کارآمد برای تولید قطعات و طرح ­های پیچیده برای کاربردهای صنعتی می ­باشد. از مواد آلی مانند چرم، چوب و کاغذ گرفته تا مواد غیر ارگانیک مانند فلزات و پلاستیک را می ­توان با استفاده از لیزر برش داد.

انعکاس و دمای ذوب و تبخیر یک ماده خاص تأثیر زیادی بر کیفیت نهایی برش لیزری دارد. انعکاس بر توانایی ماده برای جذب انرژی از پرتو لیزر و دمای ذوب و تبخیر یک ماده بر توان و چگالی انرژی مورد نیاز برای تکمیل برش تأثیر می‌گذارند. مس و آلیاژهای آن موادی هستند که به دلیل تمایل به انعکاس نور مادون قرمز به سختی قابل برش با استفاده از لیزری می ­باشند. اما با نوع لیزر مناسب و تنظیمات مناسب می توان این کار را انجام داد و ما در این مقاله به بررسی مهم ترین عوامل برش لیزری مس خواهیم پرداخت.

مشاهده بیشتر

مزایای و محدودیت های جوشکاری لیزری چیست

در حالی که جوشکاری لیزری مزایای متعددی را ارائه می دهد، محدودیت هایی نیز باید در نظر گرفته شود، که در ادامه به برسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

مشاهده بیشتر

جوشکاری با لیزر و کاربردهای جوش لیزری

انواع جوشکاری با لیزر و کاربردهای جوش لیزری کدامند ؟ در ادامه مقاله قبلی در  این سری از مقالات به جوشکاری لیزری انتقال (Transmission Laser Welding) و جوش لیزری موج پیوسته (Continuous Wave Laser Welding) ، جوشکاری لیزری با نفوذ عمیق (Deep Penetration Laser Welding) از ۱۳ نوع روش جوشکاری لیزری خواهیم پرداخت.

مشاهده بیشتر

آشنایی با انواع روش های جوشکاری لیزری

در این مقاله به آشنایی با انواع روش های جوشکاری لیزری خواهیم پرداخت ؛ در ادامه مقاله قبلی در  این سری از مقالات به جوشکاری لیزری پالسی (Pulsed Laser Welding) ، جوشکاری هیبریدی لیزری (Laser-Hybrid Welding) ، جوشکاری لیزری هدایت (Conduction Laser Welding) از ۱۳ نوع روش جوشکاری لیزری خواهیم پرداخت.

مشاهده بیشتر

آشنایی با انواع روش های جوشکاری لیزری

در این مقاله میخواهیم به آشنایی با انواع روش های جوشکاری لیزری بپردازیم ؛ اما ابتدا باید بدانیم چه لیزری در جوشکاری لیزری استفاده می شود؟ در جوشکاری لیزری بسته به نیازهای خاص کاربرد جوش می توان از انواع مختلفی از لیزرها استفاده کرد.

پرکاربردترین لیزرها برای جوشکاری لیزری عبارتند از: لیزرهای حالت جامد، لیزرهای CO2 و لیزرهای دیود. لیزرهای حالت جامد از یک محیط جامد مانند کریستال یا شیشه برای تولید پرتو لیزر استفاده می کنند. نمونه هایی از لیزرهای حالت جامد مورد استفاده در جوشکاری شامل لیزرهای گارنت آلومینیوم ایتریوم دوپ شده با نئودیمیم (Nd:YAG) و لیزرهای فیبر می باشد. لیزرهای CO2 لیزرهای گازی هستند که یک پرتو لیزر در طیف مادون قرمز میانی تولید می کنند. لیزرهای دیودی با استفاده از دیودهای نیمه هادی پرتو لیزر تولید می ­نمایند.

مشاهده بیشتر