خدمات ماشینکاری CNC

دستگاه­ های CNC تقریباً در هر صنعت، قطعاتی از پلاستیک، فلزات، آلومینیوم، چوب و بسیاری از مواد سخت دیگر ایجاد می­ کنند. کلمه “CNC” مخفف Control Numerical Computer است، اما امروزه همه آن را CNC می­ نامند. بنابراین­، چگونه ماشین CNC را تعریف می­کنیم؟ کلیه ماشین­ های کنترل حرکت خودکار دارای سه مؤلفه اصلی هستند:

۱. عملکرد فرمان

۲. سیستم درایو/ حرکت

۳. سیستم بازخورد.

ماشینکاری CNC فرآیندی است با استفاده از کنترل­ های رایانه­ ای و چرخش ابزارهای برش چند نقطه ­ای قطعه را تولید می ­نماید.

CNC دستورالعمل­ های دیجیتالی است که معمولاً در نرم افزار ساخت رایانه (CAM) یا طراحی رایانه (CAD) مانند SolidWorks یا MasterCAM ساخته می­ شود.

این نرم افزار G-code را می نویسد که کنترلر دستگاه CNC قادر به خواندن آن است. برنامه رایانه ­ای در کنترلر طراحی را تفسیر می­ کند و ابزارهای برش را بر روی چند محور حرکت می ­دهد تا شکل دلخواه را از قطعه کار، برش دهد.

فرآیند برش خودکار بسیار سریع تر و دقیق تر از حرکت دستی ابزارها است که با اهرم و چرخ دنده تجهیزات قدیمی­ تر انجام می­ گردید. دستگاه­ های CNC امروزی ابزارهای مختلفی را در خود جای داده و انواع مختلفی از برش ها را ایجاد می­ کنند.

نمونه خدمات فرزکاری CNC

واژه  CNC مخفف Computer Numerical Control می ­باشد به معنای کنترل عددی توسط کامپیوتر است. تمامی عملیات و حرکات دستگاه ­های سی ­ان ­سی توسط کامپیوتر­ها کنترل می ­شود. به همین دلیل ماشین­های سی­ ان ­سی سرعت و دقت بالایی دارند. در حقیقت دستگاه ­های سی­ ان ­سی همان دستگاه­ های دستی ساده هستند که به یک بخش کنترل­گر مجهز شده­ اند. که بخش کنترل­گر یا کنترلر بخش اصلی دستگاه CNC محسوب می­ شود.

ماشینکاری،تراشکاری و فرزکاری cnc در مرکز جوش لیزر تهران

انواع مختلف ماشین های CNC

تراش ها (Lathes)

این نوع از خدمات ماشینکاری CNC برای ساخت اشیاء متقارن مانند کره، مخروط یا استوانه استفاده می ­شود. تراش پایه دارای ۲ محور است، اما محورهای بیشتری را می­ توان برای افزایش پیچیدگی برش به آن اضافه نمود.

روترها (Routers)

روترهای CNC معمولاً برای برش ابعاد بزرگ در چوب، فلز، ورق و پلاستیک استفاده می­ شوند. روترهای استاندارد بر روی مختصات ۳ محور کار می­ کنند، بنابراین می­ توانند در سه بعد برش دهند. با این حال، شما همچنین می­ توانید ماشین­ های ۵،۴ و ۶ محوره را برای نمونه اولیه و شکل­ های پیچیده خریداری نمایید.

فرزها (Milling)

ماشین ­های فرز دستی از پیچ­ دستی و پیچ ­های سرب برای برش بر روی قطعه کار استفاده می­ کنند. در فرز CNC، ابزار با دقت بالا به سمت مختصات دقیق برنامه ریزی شده حرکت می­ کنند. دستگاه­ های فرز CNC در طیف وسیعی از اندازه و نوع عرضه می­ گردند و می توانند در محورهای مختلف کار کنند.

برش­های پلاسما (Plasma Cutters)

برش پلاسما CNC از یک لیزر قدرتمند برای برش استفاده می­ نماید. بیشتر برش­ های پلاسما اشکال را از ورق یا صفحه جدا می­ کنند.

پرینتر سه بعدی (D Printer3)

در پرینتر سه بعدی با استفاده از لیزر قطعات به صورت لایه­ ای ساخته می ­شوند و لایه های با حرکت محورهای CNC به وجود می­ آید.

Pick and Place Machine

این دستگاه­ های CNC  مانند روترهای CNC کار می­ کنند. اما به جای برش مواد، دستگاه دارای نازل های کوچک زیادی است که با استفاده از یک خلاء ، قطعات را جمع  و آنها را به محل مورد نظر منتقل می­ نماید. این مدل CNC  برای ساخت جداول، مادربردهای رایانه ­ای و سایر مجموعه­ های الکتریکی مناسب می ­باشد.