جوشکاری فلزات غیرآهنی با لیزر

در این مقاله به جوشکاری فلزات غیرآهنی با استفاده از لیزر (Non-ferrous metals)  خواهیم پرداخت ؛ لیزرهای دیود آبی اخیراً به عنوان یک ابزار عالی برای تکنیک­ های پردازش خاص در مورد مس و سایر فلزات غیر آهنی و بسیار بازتابنده شناخته شده­اند. مس، طلا، آلومینیوم و برخی فلزات دیگر، طول موج­ های آبی را راحت ­تر از هر طول موج دیگری از نور مرئی یا نامرئی جذب می ­نمایند. این نرخ جذب بالاتر، هم نتایج با کیفیت بالاتر و هم زمان پردازش سریع‌تر را ممکن می‌سازد.

دلایل جوشکاری فلزات غیرآهنی با استفاده از لیزر

استفاده از لیزرهای دیود آبی پرقدرت، امکان جوشکاری با کیفیت بالا و بدون پاشش در انواع فلزات غیرآهنی از جمله مس، آلیاژهای مختلف آلومینیوم و فولاد ضد زنگ، با ضخامت ها و هندسه های مختلف را فراهم می­ آورد و همچنین می ­توان فلزات غیر مشابه را به یکدیگر  جوش داد.

فناوری جوش لیزری دیود آبی همچنین مزایای زیادی در جوشکاری میکرو مس و سایر فلزات غیر مشابه در طراحی ریز و پیچیده وسایل الکترونیکی مصرفی مختلف ارائه می‌دهد که سطح پایین مقاومت الکتریکی و سطح بالاتری از استحکام مکانیکی پیوندهای ایجاد شده از حوضچه مذاب بدون پاشش، بدون فضای خالی و پایدار که توسط این فناوری جوش لیزری آبی ارائه شده است. سایر امکانات کاربردی جذاب عبارتند از روش‌های رسوب لیزری، مانند روکش‌دهی و پرینت سه‌بعدی فلزات فوق‌الذکر، امکان طراحی خلاقانه و پیچیده دستگاه‌های پزشکی، پروتز و غیره.

شاید برای شما هم جالب باشد : ۳ نکته طلایی در مورد جوشکاری لیزری آلیاژهای آلومینیوم

لیزر دیود با قدرت بالا و چند حالته است. این لیزر دایود ۴۴۵ نانومتری جفت شده با فیبر، خروجی ۲۰۰ وات موج پیوسته (CW) را از یک کابل فیبر نوری پیگتیل با قطر هسته ۲۰۰ میکرونی ارائه می‌کند که با اتصال SMA905 خاتمه می‌یابد. این دیود از تکنیک‌های اتصال فیبر اختصاصی استفاده می‌کند که منجر به تولید محصولات حجمی با راندمان، پایداری و کیفیت پرتو برتر می‌شود. این لیزر پرتو با کیفیت را با تبدیل تابش نامتقارن از تراشه دیود لیزر به فیبر خروجی با قطر هسته کوچک با استفاده از میکرو اپتیک های خاص به دست می آورد و در نتیجه روشنایی استثنایی دارد. علاوه بر این، این لیزرهای دایود در هر مرحله از فرآیند تولید، مراحل بازرسی و سوزاندن گسترده را طی می‌کنند و قابلیت اطمینان، پایداری و طول عمر را تضمین می‌نمایند.

مزایای فلزات غیر آهنی

    • هدایت الکتریکی بالا
    • هدایت حرارتی بالا
    • مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون بالا
    • مقاومت خمشی و شکستگی بالا
    • به عنوان اتصال دهنده های سلولی، پایانه ها، مهر و موم ها، قطعات محفظه، فنرهای تماسی، پین ها، فویل های گرمایشی، مواد مقاومت و موارد دیگر استفاده کنید.

 

منظور از فلز غیرآهنی چیست؟

 کاربرد فلزات غیر آهنی

فلزات غیرآهنی برای عملکردهای اتصال و انتقال ایده آل هستند: به عنوان مثال، نقره، مس و نیکل به عنوان صفحات پانچ شده یا پایه در تولید قطعات تزریق پلاستیک با هسته­های فلزی عمل می­کنند. نوارهای نازک فویل فلزی کمتر از یک میلی متر معمولاً به عنوان قاب­های اتصال به تراشه نیمه هادی واقعی وصل می­شوند که اصطلاحاً قاب های سربی نامیده می شوند، از طریق اتصال سیمی. متناوبا، آنها به عنوان پین های تماس و عناصر اتصال برای اتصالات مجموعه های PCB عمل می کنند.

در مقابل، شینه‌های مسی جامد با ضخامت مواد تا چهار میلی‌متر برای استفاده با جریان‌های بسیار زیاد، مستقیماً در قطعه محصور می‌شوند و برای عملکردهای نگهدارنده مکانیکی، به‌عنوان مثال، با استفاده از پیچ و مهره‌های فشرده استفاده می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *