آشنایی با ۱۳ نوع روش جوشکاری لیزری

آیا ۱۳ نوع روش جوشکاری لیزری را می شناسید ؟ در این سری از مقالات از مرکز جوش لیزر پالس به این مبحث خواهیم پرداخت . جوشکاری لیزری تکنیکی است که از پرتو لیزر برای اتصال فلزات یا ترموپلاستیک ­ها استفاده می ­کنند و بین مواد جوش ایجاد می ­نماید. پرتو لیزر منبع گرمای متمرکز و شدیدی را فراهم می­ کند، برای مواد نازک سرعت جوشکاری بالایی لازم می­ باشد که اغلب به متر در دقیقه می ­رسد. این فرآیند در جوشکاری مواد مختلف تطبیق پذیری دارد و امکان اتصال دقیق و کارآمد اجزا را فراهم می­ نماید.

انواع مختلفی از روش های جوشکاری لیزری وجود دارد که هر کدام مزایا، محدودیت ها، اصول کار و کاربردهای خاص خود را دارند. در این سری از مقالات به ۱۳ نوع جوش لیزری می پردازیم.

کاربردهای رایج جوشکاری لیزری چیست؟

جوشکاری لیزری در صنایع مختلفی کاربرد دارد که در آن جوشکاری با کیفیت بالا، مناطق باریک متاثر از حرارت و کنترل دقیق بر فرآیند جوشکاری مورد نیاز است. برخی از کاربردهای رایج جوش لیزری عبارتند از:

 • صنعت خودرو: جوش لیزری به طور گسترده در صنعت خودرو برای اتصال اجزای مختلف مانند پانل های بدنه، قطعات شاسی، سیستم های اگزوز و اجزای موتور استفاده می شود.
 • صنعت هوافضا: جوشکاری لیزری در صنعت هوافضا برای اتصال اجزای حیاتی مانند پره‌های توربین، نازل‌های سوخت و قطعات ساختاری هواپیما استفاده می‌شود.
 • صنعت الکترونیک: جوش لیزری در صنعت الکترونیک برای اتصال قطعات کوچک و ظریف مانند دستگاه­های میکروالکترونیک، حسگرها و کانکتورها استفاده می شود.
 • ساخت دستگاه های پزشکی: جوش لیزری به طور گسترده در تولید وسایل پزشکی مانند ابزار جراحی، ایمپلنت ها و وسایل دندانپزشکی استفاده می شود.
 • جواهرسازی و ساعت سازی: جوش لیزری در صنایع جواهرسازی و ساعت سازی برای جوشکاری دقیق فلزات گرانبها و اجزای ظریف استفاده می شود.
 • صنعت ابزار و قالب: جوش لیزری در صنعت ابزار و قالب برای تعمیر و اصلاح قالب‌ها، قالب‌ها و سایر اجزای ابزارسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بخش انرژی: جوشکاری لیزری کاربردهایی در بخش انرژی برای اتصال اجزای سیستم های تولید برق مانند پانل های خورشیدی، باتری ها و سلول های سوختی پیدا می کند.

حتما مطالعه کنید : اشتباهات رایج حکاکی و برش لیزر غیر فلزات

۱۳ نوع روش جوشکاری لیزری کدامند 

 1. جوش لیزری فیبر (Fiber Laser Welding)
 2. جوش نقطه ­ای لیزری (Laser Spot Welding)
 3. جوشکاری لیزری سوراخ کلید (Keyhole Laser Welding)
 4. جوش درز لیزری (Laser Seam Welding)
 5. جوشکاری لیزری از راه دور (Remote laser welding)
 6. جوشکاری لیزر CO2
 7. جوشکاری لیزری پالسی (Pulsed Laser Welding)
 8. جوشکاری هیبریدی لیزری (Laser-Hybrid Welding)
 9. جوشکاری لیزری هدایت (Conduction Laser Welding)
 10. جوش لیزری Nd:YAG
 11. جوشکاری لیزری انتقال (Transmission Laser Welding)
 12. جوش لیزری موج پیوسته (Continuous Wave Laser Welding)
 13. جوشکاری لیزری با نفوذ عمیق (Deep Penetration Laser Welding)

در سری مقالات بعدی همراه ما باشید ، ما به طور خلاصه هر فرآیند را توضیح خواهیم داد، تفاوت آن با سایر فرآیندهای جوشکاری لیزری را خواهیم دید و کاربردهای هر فرآیند را در سناریوهای دنیای واقعی ارائه خواهیم نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *