روکش لیزری سه بعدی

چرا به روکش لیزری سه بعدی نیاز پیدا می کنیم؟ قطعاتی مانند توربو شارژرها پر از پیچ و خم هستند که چالش ­های خاصی را در مورد مواد و فرآیندهای پوشش ایجاد می ­کند. بنابراین، این هندسه سه بعدی به یک سیستم جابجایی مناسب نیاز دارد که بتواند قسمت را در صورت لزوم حرکت دهد.

برنامه ریزی مسیرهای جوشکاری نیاز به ابزارهای کافی تولید CAM دارد. علاوه بر این، برنامه نویس سیستم روکش لیزری نیاز به درک کافی از فرآیند روکش لیزری برای ایجاد یک استراتژی جوشکاری مناسب دارد. این استراتژی باید مسائل مادی مانند گرم شدن بیش از حد در لبه­ ها و همچنین مسائل هندسی مانند انحرافات هندسی ناشی از فرایند تولید قطعه یا شرایط عملیاتی قبلی قطعه را در نظر بگیرد.

روش پوشش دهی با روکش لیزری سه بعدی

مانند هر فرآیند جوشکاری، روکش لیزری نیاز به آماده سازی کافی از سطحی دارد که جوش روی آن انجام می­ گردد. اغلب اولین قدم حذف مواد اضافی برای اطمینان از پایه قوی برای تعمیر است. به عنوان مثال، نوک تیغه توربین که ترک خوردگی ناشی از خوردگی گاز داغ دارد، برای بازسازی به کارخانه تولید باز می­ گردد. تکنسین­ ها ابتدا باید منطقه آسیب دیده را قبل از شروع فرایند بازسازی از بین ببرند.

روکش کاری لیزری نوعی آلیاژسازی سطحی با استفاده از لیزر می‌باشد

از آنجا که روکش لیزری یک فرایند CNC است، اطلاعات مربوط به هندسه قطعات، به عنوان یک مدل3D-CaM  یا از داده­ های دیجیتالی، برای ایجاد خطوط جوش مورد نیاز است. استراتژی مناسب جوشکاری اغلب از یک فرآیند صلاحیت ناشی می­ شود. این فرایند شامل مشتری می­  گردد، که معیارهای پذیرش را در مورد هندسه تشکیل جوش و کیفیت جوش تعیین می­ نماید.

صلاحیت فرآیند شامل تعیین پارامترهای صحیح فرآیند است. این پارامترها شامل قدرت لیزر، قطر کانونی تنظیم شده لیزر برای تعیین اندازه حوضچه مذاب و عرض خط جوش، نرخ تغذیه برای تعیین سرعت حرکت سر پردازنده بر روی قطعه و میزان پودر یا مقدار پودر به استخر مذاب می­ باشد.

نتیجه ­گیری

روکش لیزری با دقت هندسی بالاتر و تنش حرارتی کمتر، مزیت روشنی نسبت به فرآیندهای جوشکاری معمولی دارد و به استاندارد تعمیر قطعات با ارزش بالا تبدیل شده است. بازسازی توربین گاز صنعتی همچنان منجر به نوآوری می­ گردد و عملا روکش لیزری را به یک راه حل سفارشی برای این صنعت تبدیل می­ نماید.

روکش­ ها به دلیل مقاومت در برابر سایش، فرسایش یا خوردگی به طور فزاینده ای محبوب شده­  اند. تجربه و دانش کامل کاربرد، کلید موفقیت عملکرد سیستم های روکش لیزری خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *